» www.wBeskidy.pl «

KALENDARZ
Lipiec 2024
Pn WtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

W Bielsku-Białej
Imieninowi solenizanci: Bonawentura, Damian, Dobrogost, Franciszek, Izabela, Kosma, Marceli, Marcelin, Marcelina, Stella, Ulryk, Ulrych, Ulryka

 
WYSZUKIWARKA
Poszukiwany obiekt
Lokalizacja obiektu
Rodzaj obiektu
 
ZDROWIE I URODA
Odnowa biologiczna
Fitness kluby
Siłownia i kulturystyka
Solaria
Salony kosmetyczne
Salony fryzjerskie
 
SPORT I TURYSTYKA
Szlaki turystyczne
Szlaki spacerowe
Szlaki rowerowe
Paralotnie
Kłady
Rower
Jaskinie
 
INFORMACJE O REGIONIE
Szczyrk
Położenie
Historia miasta
Zabytki
Warto zobaczyć
Folklor
Zespoły góralskie
Pogoda
   
ZEGAR
 
STATYSTYKA

Nasz Vortal odwiedzono już
03651975 razy
 
użytkowników online: 2
 
» Beskidy - Miasta regionu «
Zawoja - opis miasta

Miejscowość leżąca w Beskidzie Wysokim, u podnóża masywu Babiej Góry (1725 m), założona tu przez osadników wołoskich w XVI wieku. Wraz z licznymi przysiółkami, z których część znajduje się wysoko na zboczach górskich, zajmuje obszar około 12 hektarów i jest jedną z największych, i najpiękniejszych wsi w Polsce. Początkowo Zawoja należała do dóbr żywieckich, następnie kupiona przez Habsburgów była ich własnością do roku 1924, kiedy to postanowili przekazać ją Polskiej Akademii Umiejętności. Miejscowa ludność zajmowała się głównie pasterstwem i częściowo rolnictwem. Uroki tego miejsca odkryto końcem XIX wieku, wtedy powstało tu wiele pensjonatów, domów wczasowych, kwater prywatnych, co spowodowało, iż dziś Zawoja może pochwalić się dużą bazą noclegową. Wieś ma wybitne walory klimatyczne, w zimie doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa na wielu nartostradach, trasach zjazdowych i biegowych. Doskonały punkt wypadowy na piesze wycieczki w grupę Babiej Góry i okolicznych górskich grzbietów. W Zawoji Widły znajduje się ośrodek jeździecki PTTK skąd możemy wybrać się na przejażdżkę konną Transbeskidzkim Szlakiem Konnym, a w zimie urządzić kulig. Dla osób lubiących górską turystykę rowerową proponujemy ładne widokowo Pasmo Jałowieckie. Końcem września warto tu przyjechać na Babiogórską Jesień, a w zimie na Międzynarodowe Wyścigi Psich Zaprzęgów.

Babiogórski Park Narodowy

Utworzony został w 1954 r. na obszarze 1704 ha (1050 ha – to rezerwat ścisły) by chronić niepowtarzalną przyrodę Babiej Góry. Od 1977 r. wpisany został na listę Światowych Rezerwatów Biosfery pod patronatem UNESCO i włączony do realizacji programu „Człowiek i Biosfera”. By pełniej chronić walory tutejszej przyrody park w 1997 r. został powiększony i zajmuje obecnie powierzchnię 3391 ha. Występuje tu piętrowy, alpejski układ roślinności, a wiele z nich to unikatowe gatunki często występujące tylko tutaj. Bogata jest fauna parku, możemy tu spotkać rzadkie i chronione zwierzęta takie jak: niedźwiedź, wilk, ryś, głuszec, cietrzw czy salamandra. Wody masywu babiogórskiego należą do najczystszych w Polsce, a dział wodny dzieli się tu na dwa zlewiska – Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego

Zawoja - piesze wycieczki

Trasa 1: Zawoja Widły- Babia Góra

Z Zawoji Wideł wyruszamy zielonym szlakiem przez przysiółek Barańcowa, przechodzimy obok muzeum BgPN i idziemy dalej do Zawoji Markowa (można tu podjechać autobusem PKS lub samochodem). Stąd podchodzimy lasem do schroniska PTTK na Markowych Szczawinach (1188 m). Koło schroniska możemy obejrzeć Muzeum Turystyki Górskiej PTTK.Ze schroniska czerwonym szlakiem wychodzimy na Przełęcz Brona i dalej na szczyt Babiej Góry zw. Diablakiem (1725 m). Ze szczytu idziemy na wschód czerwonym szlakiem przez Kępę (1530 m), Sokolicę (1367 m) do Przełęczy Krowiarki. Z przełęczy schodzimy niebieskim szlakiem do Zawoji Policzne, a stąd już szosą po przejściu 3 km znajdziemy się w Zawoji Widły (z przełęczy można wrócić do Zawoji autobusem PKS). Jeśli pozostawiliśmy samochód w Zawoji Markowa musimy podejść (poniżej hotelu Lajkonik) odbiegającym od szosy w lewo czarnym, następnie niebieskim szlakiem około 70 min.

Czas przejścia około 8 godz.

Trasa jedna z najpiękniejszych w Beskidach, dość trudna i wymaga pewnej kondycji ze względu na różnicę wzniesień. Wiedzie w całości przez obszar Babiogórskiego Parku Narodowego zapoznając nas z jego unikalną przyrodą. Z wierzchołka tej malowniczej góry rozciąga się urzekająca panorama niewiele mająca sobie równych w polskich górach. Szczególnie piękne i długo pozostające w pamięci są wschody słońca na Babiej Górze.

Trasa 2: Zawoja Widły - Mała Babia Góra - Przełęcz Jałowiecka - Czatoża

Z Zawoji Wideł ruszamy (bez szlaku) szosą w kierunku przełęczy Krowiarki. Po przejściu około 2 km. (koło przystanku PKS Zawoja Podryzowane) ma swój początek czarny szlak, który poprowadzi nas przez ładnie położoną polanę – Sulową Cyrhlę do schroniska na Markowych Szczawinach Stąd czerwonym szlakiem będziemy piąć się w górę na Przełęcz Brona (1408 m.), a następnie zielonym szlakiem na Małą Babią Górę (1517 m). Ze szczytu podążamy za szlakiem ku Przełęczy Jałowieckiej i dalej aż do rozległej, ładnej widokowo Hali Kamińskiego, gdzie krzyżuje się szlak zielony ze szlakiem czarnym biegnącym z Korbielowa. Szlak czarny sprowadzi nas lasem w dół do doliny potoku Skawicy i biegnącego tu żółtego szlaku, który z kolei zaprowadzi nas do Zawoji Widły.

Czas przejścia około 8 godz.

Trasa niezbyt trudna, po drodze piękne widoki, zapoznaje nas z niższymi szczytami masywu babiogórskiego oraz ciekawym budownictwem drewnianym w okolicach Zawoji Czatoży.

Zawoja Widły - Mosorny Groń - Polica -Hala Krupowa

Z Zawoji Wideł ruszamy (bez szlaku) szosą w kierunku Przełęczy Krowiarki. Po przejściu około 3 km dochodzimy do wyciągu krzesełkowego na Mosorny Groń (1046 m trasa narciarska), którym wyjeżdżamy na szczyt (możemy pod wyciąg podjechać PKS-em, samochodem lub wyjść pieszo na szczyt żółtym szlakiem z Zawoji Podryzowane około 1.15 godz.). Stąd ruszamy żółtym szlakiem przez Kiczorkę (1298 m), Policę (1369 m) by dotrzeć do rozległej Hali Krupowej (1200 m), gdzie znajduje się węzeł szlaków turystycznych. Z tego miejsca czarnym szlakiem jest około 250 m do schroniska PTTK. Powrót z Hali Krupowej tą samą trasą lub zielonym szlakiem, dolną częścią Rezerwatu Na Policy. Idąc zielonym szlakiem (prowadzi do centrum Zawoji) po około półtoragodzinnym marszu dochodzi z lewej strony niebieski szlak, który biegnąc koło niezwykle urokliwego wodospadu na potoku Mosorczyk zaprowadzi nas do Zawoji Mosorne skąd już tylko 1 km. szosą do Zawoji Widły. Szlak biegnący przez Policę nazwany został im. kardynała Karola Wojtyły, który we wrześniu 1978 r., miesiąc przed wybraniem na papieża, odbył tu ostatnią wędrówkę po Beskidach.

Czas przejścia około 8 godz.

Trasa nie jest trudna, prowadzi przez wysokogórski bór świerkowy częściowo będący rezerwatem przyrody. Ładne i dalekie widoki ze szczytów oraz z Hali Krupowej.

Zawoja - warto zobaczyć

Drewniany kościółek z 1888 r., w środku ciekawa polichromia wykonana w latach międzywojennych. W pobliżu znajduje się również stara karczma z 1836 r.(nie do zwiedzania) i drewniany zajazd z tego samego okresu.

Zawoja Barańcowa:

Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego, w którym znajduje się małe alpinarium z chronionymi roślinami, ciekawe zdjęcia, kolekcja wypchanych drapieżników, udzielane są tu prelekcje na temat fauny i flory Babiej Góry.

Skansen Babiogórski z kilkoma starymi chałupami, wewnątrz ciekawa ekspozycja etnograficzna, a także wystawa obrazów malowanych na szkle( 700 m. W górę od muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego).

REKLAMA
Nie ma jak w domu
Beskidzki Ogrek Jelcz 043
Pokoje gocinne Haratek
akwarystyka morska i sodkowodna


Markowscy

 

Serwisem zarządza: Beskidy

Beskidy ::: wBeskidy.pl © ::: 2003 - 2019 ::: Wszelkie prawa zastrzeżone.