» www.wBeskidy.pl «

KALENDARZ
Czerwiec 2024
Pn WtŚrCzPtSoNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

W Żywcu
Imieninowi solenizanci: Alina, Aneta, Benon, Budzimir, Jan, Justyna, Ludgarda

 
WYSZUKIWARKA
Poszukiwany obiekt
Lokalizacja obiektu
Rodzaj obiektu
 
ZDROWIE I URODA
Odnowa biologiczna
Fitness kluby
Siłownia i kulturystyka
Solaria
Salony kosmetyczne
Salony fryzjerskie
 
SPORT I TURYSTYKA
Szlaki turystyczne
Szlaki spacerowe
Szlaki rowerowe
Paralotnie
Kłady
Rower
Jaskinie
 
INFORMACJE O REGIONIE
Szczyrk
Położenie
Historia miasta
Zabytki
Warto zobaczyć
Folklor
Zespoły góralskie
Pogoda
   
ZEGAR
 
STATYSTYKA

Nasz Vortal odwiedzono już
03626483 razy
 
użytkowników online: 4
 
» Beskidy - Miasta regionu «
Rajcza - opis miasta

Miejscowość pochodząca z przełomu XV i XVI wieku, malowniczo położona w niewielkiej kotlinie śródgórskiej, u ujścia potoków Ujsoły i Rycerki do Soły. Warto tu zajrzeć do kościoła parafialnego z 1890 r., w którym znajduje się słynący z cudów obraz Madonny z warkoczem (Madonna Kazimierzowska) darowany przez króla Jana Kazimierza oraz obejrzeć dawny pałacyk myśliwski Karola Stefana Habsburga. Rajcza posiada specyficzny mikroklimat sprzyjający leczeniu dróg oddechowych, dobre warunki do aktywnego wypoczynku zarówno w lecie jak i zimą. W miejscowości znajdują się skocznie narciarskie, kilka wyciągów narciarskich, szlaków narciarskich, dogodne warunki do uprawiania górskiej turystyki rowerowej oraz plaże w górnym biegu Soły. Powadzą stąd piesze szlaki na Halę Boraczą (niebieski – 2.30 godz.), Halę Lipowską (żółty – 4 godz., oba z dworca PKP) i Rycerzową Wielką (czerwony – 3.40 godz.).

Rajcza - piesze wycieczki

Rajcza – Rycerzowa Wielka – Rycerka Dolna

Z centrum Rajczy wyruszamy bez znaków drogą w kierunku Zwardonia. Po przejściu około 1 km. napotkamy czerwony szlak(początek szlaku przy dworcu PKP Rycerka), którym skręcamy w lewo i podchodzimy na pierwszy grzbiet Hutyrów (744 m). Stąd ruszamy dalej przez Młada Horę (898 m schronisko),Rycerzową Małą (1207 m), Halę Rycerzową, na szczyt Rycerzowej Wielkiej (1226 m pod szczytem schronisko PTTK na Rycerzowej). Ze szczytu podążamy do przełęczy Przegibek (990 m.) gdzie odbijamy w prawo czarnym szlakiem i schodzimy do schroniska PTTK na przełęczy Przegibek, a dalej zielonym szlakiem zejdziemy do Rycerki Dolnej. Z Rycerki już tylko 4km. drogą do centrum Rajczy (możemy podjechać autobusem PKS).

Czas przejścia około 7 godz.

Trasa łatwa, po drodze piękne widoki i trzy schroniska, w których możemy nieco odpocząć. Z Rycerzowej Małej oraz pobliskiego schroniska roztacza się piękna panorama na Tatry, Małą Fatrę, Pilsko i Babią Górę. Na Halę Rycerzową możemy dotrzeć rowerem górskim.

REKLAMA
Pokoje gocinne Haratek


akwarystyka morska i sodkowodna
Nie ma jak w domu
Agroturystyka w Beskidach
Beskidzki Ogrek Jelcz 043

 

Serwisem zarządza: Beskidy

Beskidy ::: wBeskidy.pl © ::: 2003 - 2019 ::: Wszelkie prawa zastrzeżone.