» www.wBeskidy.pl «

KALENDARZ
Wrzesień 2024
Pn WtŚrCzPtSoNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 

W Wiśle




Imieninowi solenizanci: Antym, Cyprian, Edyta, Edda, Eufemia, Eugenia, Franciszek, Jakobina, Kamila, Kornel, Lucja, Łucja, Sebastiana, Sędzisław, Wiktor, Wiktoriusz

 
WYSZUKIWARKA
Poszukiwany obiekt
Lokalizacja obiektu
Rodzaj obiektu
 
ZDROWIE I URODA
Odnowa biologiczna
Fitness kluby
Siłownia i kulturystyka
Solaria
Salony kosmetyczne
Salony fryzjerskie
 
SPORT I TURYSTYKA
Szlaki turystyczne
Szlaki spacerowe
Szlaki rowerowe
Paralotnie
Kłady
Rower
Jaskinie
 
INFORMACJE O REGIONIE
Szczyrk
Położenie
Historia miasta
Zabytki
Warto zobaczyć
Folklor
Zespoły góralskie
Pogoda
   
ZEGAR
 
STATYSTYKA

Nasz Vortal odwiedzono już
03792929 razy
 
użytkowników online: 3
 
» Beskidy - Miasta regionu «
Wadowice - opis miasta

Miasto leżące nad lewym brzegiem Skawy, położone na wysokości ok. 265 m.n.p.m., na północno-wsch. krańcach Beskidu Małego. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1 połowy XIV w. Osada należała do księstwa zatorskiego, które dopiero w 1564 r. zostało wcielone do Korony. Miasto znajdowało się pod szczególną opieką polskich królów, co przyczyniło się do rozkwitu Wadowic. Mieszkańcy trudnili się wyrobem gontów, tkactwem, bujnie rozwijał się handel i rzemiosło. Jednak wojny oraz klęski żywiołowe w XVII wieku doprowadziły do upadku miasta i zmniejszenia liczby mieszkańców. W okresie rozbiorów Wadowice są galicyjskim miasteczkiem, które odżyło, gdy Austriacy mianowali je siedzibą dużego powiatu w Zachodniej Galicji. W czasie hitlerowskiej okupacji w mieście i w pobliskiej okolicy działały różne ugrupowania Polski Walczącej, przez co mieszkańcy przeżywali z rąk niemieckiego okupanta prawdziwą gehennę. Pomimo masowych egzekucji w lasach Zawadki, Ponikwi, wywózki i wysiedlania ludności polskiej ruch oporu nie zaprzestał działalności. Z Wadowicami jest związanych wiele wybitnych postaci. Maciej Wadowita (1587–1658), profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zyskał godność kanclerza tej uczelni. Pisarz Emil Zegadłowicz (1888–1941), który tutaj spędził swoje dzieciństwo i młodość. Jadwiga Schayer (1886–1968), czyli Ada Sari słynna na całym świecie śpiewaczka operowa. Jednak od czasu, kiedy to w październiku 1978 r. rzymskie konklawe wyniosło Karola Wojtyłę (1920–2005), urodzonego właśnie tutaj w Wadowicach, na Stolicę Piotrową miasto odwiedzane jest przez pielgrzymów i zwykłych turystów z całego świata. Mnóstwo tu pamiątek związanych z papieżem Janem Pawłem II, prawie w każdej cukierni można kupić słynne „papieskie kremówki”.

Wadowice - piesze wycieczki

Piesza trasa na Leskowiec i Jaworzynę (Groń Jana Pawła II )
Wadowice – Łysa Góra (554 m) – Leskowiec (918 m)

Z wadowickiego rynku wyruszamy w drogę niebieskim szlakiem. Idąc na południe mijamy po drodze klasztor Karmelitów Bosych, z którym związany był bł.Rafał Kalinowski. Wychodzimy na peryferyjne części miasta i dalej wśród pól, z ładnym widokiem na pasmo Łysej Góry i Bliźniaków, osiągamy tereny wsi Zawadka. Tutaj szlak wiedzie nas łagodnie w górę przez grzbiet pasma by następnie sprowadzić nas w dół do Ponikwi, a stąd w kierunku źródliskowej doliny Ponikiewki. Wędrując w głąb doliny staje się ona coraz bardziej malownicza. Na jej krańcach rozpoczynamy podejście na przeł. pod Gancarzem (735 m), a z niej wraz z zielonym szlakiem (dochodzącym tu z Andrychowa) do schroniska na Leskowcu. Na szczyt Leskowca ze schroniska (,które tak naprawdę leży bliżej Jaworzyny 890 m) około 10min. czerwonym szlakiem. Powrót do Wadowic tą samą trasą lub spod schroniska żółtym szlakiem przez Magurkę Ponikiewską (769 m), Żar (678 m) do Czartaku, a stąd czarnym szlakiem przez Gorzeń Górny (zabytkowy dworek Emila Zegadłowicza) na wadowicki rynek.

Czas przejścia około 8 godz.

Trasa niezbyt trudna, z ładnymi widokami po drodze oraz ze szczytów Jaworzyny i Leskowca. Na Jaworzynie zw. Groniem Jana Pawła II kaplica i pomnik papieża, który w latach swojej młodości kilkakrotnie tu bywał. Z Leskowca rozciąga się piękna i rozległa panorama, jedna z ładniejszych w Beskidzie Małym. Wycieczka dość długa czasowo dla mniej wytrawnych turystów proponujemy nocleg w schronisku i rozłożenie na dwa dni lub krótsze trasy na szczyt Leskowca:
- z Ponikwi (przystanek PKS Ponikiew II) szlak niebieski około 2.15 godz.
- z Rzyk Jagódek (z Wadowic dojechać do Andrychowa, stąd autobusem MZK nr.22 lub PKS) szlak czarny około 1.30 godz. Od niedawna wytyczono tutaj, z myślą o osobach starszych i niepełnosprawnych pielgrzymujących do kaplicy, łagodny Szlak Białych Serc, który odbiega w bok od szlaku czarnego.

Wadowice - warto zobaczyć

Centrum Wadowic – plac Jana Pawła II – rynek

1. Bazylikę Ofiarowania NMP z zachowanym gotyckim prezbiterium z XVw., trójnawowym klasycystycznym korpusem z XVIII w. Na zewnętrznej, bocznej ścianie świątyni znajduje się zegar słoneczny, który widział z okna swojego domu Karol Wojtyła. Na zegarze słynny napis „Czas ucieka, wieczność czeka” oraz data śmierci naszego wielkiego rodaka. Właśnie w tej bazylice jako dziecko został ochrzczony (przy chrzcielnicy pamiątkowa tablica), przyjął I Komunię Św. i tu był ministrantem późniejszy papież Jan Paweł II.

2. Muzeum Papieskie na ul. Kościelnej (za Bazyliką Ofiarowania NMP) - właśnie w tym domu 18 maja 1920 r. przyszedł na świat Karol Wojtyła. Wewnątrz mnóstwo pamiątek gromadzonych od dzieciństwa, związanych naszym rodakiem.

3. Muzeum Ziemi Wadowickiej na ul. Kościelnej (obok muzeum papieskiego) - mieszczą się tutaj zbiory historyczne i krajoznawcze dotyczące miasta i okolic.

4. Do zabytków Wadowic, z okresu późnoklasycystycznego, należą domy wokół rynku i na ul. Kościelnej.

Przy wyjeździe z Wadowic jadąc w stronę Krakowa.

Klasycystyczny dwór „Mikołaj” z pierwszej połowy XIX w., obecnie stylowa restauracja regionalna z salonem na planie elipsy. Nazwa dworu pochodzi od wójta wadowickiego Mikołaja Komorowskiego. W pobliżu znajduje się też zabytkowy spichlerz zbożowy.

REKLAMA
Agroturystyka w Beskidach


Pokoje gocinne Haratek
akwarystyka morska i sodkowodna
Nie ma jak w domu
Markowscy

 

Serwisem zarządza: Beskidy

Beskidy ::: wBeskidy.pl © ::: 2003 - 2019 ::: Wszelkie prawa zastrzeżone.