» www.wBeskidy.pl «

KALENDARZ
Październik 2024
Pn WtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 

W Bielsku-Białej




Imieninowi solenizanci: Artemon, Brygida, Bryda, Demetriusz, Laurencja, Marcin, Pelagia, Pelagiusz, Symeon, Wojsława

 
WYSZUKIWARKA
Poszukiwany obiekt
Lokalizacja obiektu
Rodzaj obiektu
 
ZDROWIE I URODA
Odnowa biologiczna
Fitness kluby
Siłownia i kulturystyka
Solaria
Salony kosmetyczne
Salony fryzjerskie
 
SPORT I TURYSTYKA
Szlaki turystyczne
Szlaki spacerowe
Szlaki rowerowe
Paralotnie
Kłady
Rower
Jaskinie
 
INFORMACJE O REGIONIE
Szczyrk
Położenie
Historia miasta
Zabytki
Warto zobaczyć
Folklor
Zespoły góralskie
Pogoda
   
ZEGAR
 
STATYSTYKA

Nasz Vortal odwiedzono już
03922810 razy
 
użytkowników online: 5
 
» Beskidy - Miasta regionu «
Węgierska Górka - opis miasta

Duża wieś położona w dolinie Soły pomiędzy zboczami Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Nazwa miejscowości wiązać się ma ze sporem pomiędzy Polską a Węgrami zaistniałym w XV w., kiedy to Węgrzy żądali oddania im części Żywiecczyzny, a nawet Żywca. W 1838 roku ówczesny właściciel wsi hrabia Wielopolski, założył we wsi hutę żelaza, która wykorzystywała bogate tu złoża rudy darniowej i duże zasoby drewna. Pochodząca z niej surówka należała do najlepszych w Europie. W 1905 r., w wyniku pobliskiej konkurencji, hutę zamknięto pozostawiając prosperującą do dzisiaj odlewnię żeliwa. W pierwszych dniach września 1939 r. wieś wsławiła się bohaterską obroną w tutejszych fortach. Mimo miażdżącej przewagi wroga skromne liczebnie i słabo uzbrojone odziały polskie przez trzy dni odpierały niemieckie ataki opóźniając marsz hitlerowców na Kraków. Bohaterska obrona przed najeźdźcą przyniosła Węgierskiej Górce dumną nazwę „Westerplatte Południa”, a 1 IX 1979 r. przyznano jej Krzyż Grunwaldu III Klasy. Na budynku Fortu Wędrowiec, który mieści się przy szlaku do Żabnicy, odsłonięto wówczas płaskorzeźbę symbolizującą bohaterstwo polskiego żołnierza, a wewnątrz potężnego bunkra utworzono skromną, ale ciekawą wystawę związaną z wrześniowymi walkami. Węgierska Górka jest atrakcyjną wsią letniskową oraz ważnym punktem wyjściowym dla turystów. Prowadzą stąd szlaki w Grupę Lipowskiej i Romanki oraz na Baranią Górę.

Węgierska Górka - piesze wycieczki

Trasa 1: Węgierska Górka – Hala Boracza – Hala Rysianki – Żabnica

Z centrum Węgierskiej Górki wyruszamy czerwonym szlakiem w kierunku Żabnicy. Przechodząc przez tory kolejowe wkrótce dochodzimy do fortu i okazałego pomnika poświęconego obrońcom Węgierskiej Górki. Podążamy dalej wiejską drogą do Żabnicy Małej gdzie dochodzi do czerwonego niebieski szlak, którym przez widokowy Prusów (1010 m.) dojdziemy do schroniska PTTK na Hali Boraczej ( 849m.). Ze schroniska ruszamy zielonym szlakiem do schroniska PTTK na Hali Lipowskiej (1269 m.), a stąd już tylko 10 min. do schroniska PTTK na Rysiance (1254 m.). Z Hali Rysianka wracamy do Żabnicy Kamienna zielonym szlakiem, a stąd autobusem PKS do Węgierskiej Górki.

Czas przejścia około 7 godz.
Trasę możemy skrócić dojeżdżając autobusem PKS lub samochodem do Żabnicy Skałka skąd czarnym szlakiem wyjdziemy na Halę Boraczą, a dalej j.w. – około 5 godz.

Trasa niezbyt trudna, po drodze wiele doskonałych punktów widokowych, liczne hale, na których zachowało się pasterstwo. Po drodze trzy schroniska PTTK, w których możemy nieco odpocząć i podziwiać widoki na Tatry, Małą Fatrę, Wielką Raczę, Pilsko, Babią Górę. Warto wybrać się tu na wiosnę, kiedy na halach pięknie kwitną krokusy. Ze schroniska na Rysiance żółtym szlakiem w godzinę możemy dotrzeć na szczyt Romanki (1366 m) gdzie znajduje się rezerwat 200-letniego pierwoboru świerkowego. Schroniska na Hali Rysianka i Lipowskiej są licznie odwiedzane nie tylko w lecie, ale także zimą, kiedy rozległe hale stanowią doskonały teren narciarski.

2. Węgierska Górka – Barania Góra – Węgierska Górka

Z centrum Węgierskiej Górki idziemy czerwonym szlakiem w kierunku Żywca, przechodzimy most nad Sołą i skręcamy w lewo w lokalną drogę. Podążamy dalej za szlakiem, który po krótkim odcinku odbija w prawo i łagodnie, najpierw polami później lasem wyprowadza nas na zalesiony wierzchołek Glinnego (1034). Wędrując dalej przez grzbiety: Magurki Radziechowskiej (1108 m.), Magurki Wiślańskiej (1140 m.) dotrzemy na szczyt Baraniej Góry (1220 m.). Ze szczytu góry schodzimy czerwonym szlakiem do miejsca gdzie dochodzi z lewej strony szlak czarny z Kamesznicy. Stąd szlakiem czarnym idziemy do rozgałęzienia z szlakiem zielonym, którym powrócimy do centrum Węgierskiej Górki.

Czas przejścia około 8.30 godz.

Trasa łatwa jednak dość długa, można rozłożyć ją na dwa dni z noclegiem w schronisku PTTK Przysłop pod Baranią Górą (ze szczytu 45 min.). Prowadzi przez rozległe bory Baraniej Góry, po drodze ładne widoki i ciekawe formy skalne. Na szczycie wieża widokowa skąd przy dobrej pogodzie widać Tatry.

REKLAMA
Nie ma jak w domu
Beskidzki Ogrek Jelcz 043
Agroturystyka w Beskidach
akwarystyka morska i sodkowodna
Pokoje gocinne Haratek



 

Serwisem zarządza: Beskidy

Beskidy ::: wBeskidy.pl © ::: 2003 - 2019 ::: Wszelkie prawa zastrzeżone.